טיפים בנושאים כלליים

20
יוני
2015
Posted by: miles  /   Category: ליווי פיננסי ממוקד   /   אין תגובות

רישום הוצאות קטנות – בעריכת תזרים מזומנים, תקציב או בכל ניתוח כדאיות שאתם מבצעים לעסק שלכם, אל תחמיצו רישום של אף הוצאה ואל תקלו ראש בהוצאות הקטנות, ניהול חכם שלהם יכול לחסוך לכם כסף רב.

נקודת האיזון של העסק – נקודת האיזון היא נקודת הזמן בה רמת הרווחים של העסק מכסה את רמת ההוצאות. ידיעה מוקדמת מהי נקודת האיזון של העסק תעזור לקבוע את יעדי העסק ולנתב את ניהול העסק ליעדים שהוצבו מראש. הפסדים אינם מופיעים בפתאומיות, ידיעת נקודת האיזון והערכות מתאימה מראש תאפשר לכם לדעת מה מצב העסק בכל שלב.

עלות קבועה – עלות, בדרך כלל עקיפה, שגודלה אינו משתנה במשך תקופה מסוימת או ביחס להיקף פעילות מסוים. עלות קבועה הולכת וקטנה ביחס לכל יחידה ככל שגדל היקף הייצור. בדרך כלל אלה הוצאות תקורה (כגון שכר דירה, פחת מבנים, משכורת מנהלים וכדומה), להבדיל מעלות משתנה.

עלות משתנה – עלות, בדרך כלל ישירה, שגודלה הכולל תלוי בהיקף הפעילות והיא יכולה להיות גבוהה יותר, או נמוכה יותר, על פי הפעילות המתוכננת. החשובות שבעלויות אלה כוללות: חשמל, בנזין, שכר עבודה וחומרי גלם, אך גם עמלת מכירות, פחת על בסיס תפוקה וכדומה. מדיניות ההמחרה והייצור ורוב שיקולי הזמן הקצר נקבעים תוך התחשבות בעלויות המשתנות בלבד.

ייצור המכסה את העלויות המשתנות ותורם משהו לעלויות הקבועות, הוא ייצור כדאי ויש להוסיף לייצר ולשאוף להתייעלות על מנת לכסות גם את העלויות הקבועות. ייצור אשר אינו מכסה את העלויות המשתנות הכרוכות בו הוא אינו כדאי.

בניתוחי כדאיות לגבי הקמתו של עסק, תחילתו של ייצור מוצר חדש, תמחור של מוצרים וכו' יש לבצע את הניתוח תוך הבחנה בין עלויות קבועות לבין עלויות משתנות על מנת לאפשר תכנון יעיל וכדאי מבחינה כלכלית.

מאת: איתי כהן, רו"ח

אין תגובות